Elektryczne autobusy wkraczają do Gniezna

Rok 2023 przyniesie rewolucję w komunikacji miejskiej Gniezna – MPK Gniezno zasili flota elektrycznych autobusów. Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z propozycją jednego z potencjalnych dostawców, który spełnił oczekiwania finansowe miasta.

W ostatnich dniach sierpnia Gniezno rozpoczęło proces przetargowy na dostawę 10 pojazdów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą. Warto przypomnieć, że w grudniu 2022 roku, urząd miasta otrzymał dotację na realizację tego projektu – kwotę 18,7 miliona złotych ufundowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa dotacyjna została podpisana w tym samym okresie.

Informacje o wyszczególnieniu wymagań dla nowych pojazdów oraz zaplecza technicznego pojawiły się kilka tygodni temu, kiedy to opublikowany został specyficzny przetarg. Oto co ma obejmować zamówienie dla MPK Gniezno:

Po pierwsze, dziesięć nowiutkich autobusów elektrycznych klasy M3-BEV o długości 12 metrów. Każdy z nich powinien mieć przynajmniej 70 miejsc, w tym 27 siedzących oraz 10 dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Pierwsza połowa autobusów ma trafić na gnieźnieńskie ulice w ciągu 11 miesięcy od momentu podpisania umowy, a pozostałe pięć w lutym i marcu 2025 roku. Baterie w autobusach mają posiadać 8 lat gwarancji.

Ponadto, zamówienie obejmuje stację ładowania zlokalizowaną na terenie zajezdni MPK Gniezno przy ulicy Wesołej, wyposażoną w stację transformatorową. Będzie tam znajdować się pięć dwustanowiskowych ładowarek umożliwiających jednoczesne ładowanie dwóch autobusów mocą 60kW lub jednego z mocą 120kW, a także dwie ładowarki mobilne o mocy 40kW. Wszystkie urządzenia muszą spełniać specyfikacje techniczne określone w zamówieniu.

Na koniec, MPK Gniezno otrzyma szkolenie dla 30 pracowników w celu zapewnienia bezproblemowego funkcjonowania nowych pojazdów i infrastruktury.