Ekologia w Gminie Gniezno: Nowe drzewa i sadzonki dla sołectw

W ramach działań na rzecz poprawy warunków środowiskowych, w kilku miejscowościach gminy Gniezno zaszła istotna zmiana krajobrazu. Było to możliwe dzięki wysadzeniu wielu nowych drzew, a także rozprowadzeniu 3000 sadzonek po sołectwach tej samej gminy.

Okres jesienny sprzyja przeprowadzaniu tego typu działań, zwłaszcza jeśli chodzi o nasadzenia drzew. Drzewa odgrywają kluczową rolę w ekosystemie – nie tylko produkują tlen, ale także dostarczają cień, co jest szczególnie ważne w gorące dni. Niektóre gatunki, jak na przykład lipy miododajne, są wyjątkowo cenne ze względu na swoje właściwości proekologiczne, które obejmują pomoc pszczołom.

Na terenie trzech sołectw – Pyszczynka, Kaliny i Strzyżewa Kościelnego – posadzono łącznie 69 takich drzew. Możliwość ich zakupu była rezultatem dofinansowania ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, które wyniosło 20000 złotych.

Dodatkowo, Gmina Gniezno w ramach swoich ekologicznych działań, po raz kolejny podarowała 3000 sztuk drzew i krzewów w doniczkach dla wszystkich sołectw znajdujących się na jej terenie. Całkowity koszt tych roślin wyniósł około 20 tysięcy złotych.