Historia Powstańców Wielkopolskich odkrywana na nowo w Starym Ratuszu

Nie tylko ulice Łubieńskiego będą teraz przyciągać uwagę mieszkańców i turystów. Druga marka MOK przygotowała szereg ciekawych wydarzeń, które z pewnością przyciągną wielu zainteresowanych historią.

Stary Ratusz stał się miejscem warsztatów dla uczniów szkół podstawowych. Mają one na celu przybliżenie im faktów z życia Powstańców Wielkopolskich poza polem bitwy. To wszystko jest częścią projektu „Powstanie Wielkopolskie od podszewki. O życiu codziennym powstańców”. Warto wspomnieć, że w ramach tego projektu odbył się już Piknik na wyspie nad Wenecją i panel dyskusyjny, który towarzyszył wystawie. Warsztaty zostały dofinansowane przez Biuro Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Kolejnym elementem wpisującym się w tematykę niepodległościową są działania realizowane w ramach projektu „Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego”. Rola kobiet w powstaniu nie jest dobrze udokumentowana, a przecież miały one ogromny wpływ na jego sukces. Zwłaszcza w Gnieźnie, gdzie znajdują się dokumenty potwierdzające udział co najmniej kilku postaci kobiecych. Ich patriotyzm i zaangażowanie mogą być inspiracją dla kolejnych pokoleń.