W Gnieźnie odbyły się Senioralia: Seniorzy przejęli symbolicznie władzę w mieście

Właśnie dobiegła końca kolejna odsłona Senioraliów, czyli święta skierowanego do starszego pokolenia, podczas którego to oni mają okazję symbolicznie zawładnąć miastem. Klucze do miasta, będące znakiem tej tymczasowej władzy, wręczyła Joanna Śmigielska, pełniąca obowiązki prezydenta Gniezna. Wydarzeniem tym kierował Urząd Miejski we współpracy z Miejską Radą Seniorów.

Senioralia przyciągnęły do Gniezna rzesze seniorów!

Tegoroczne Senioralia upłynęły pod hasłem pełnym humoru: „Seniorzy idą w tango”, a tango było motywem przewodnim całych uroczystości. Celem organizacji tych wydarzeń jest zwrócenie uwagi na fakt, że populacja seniorów systematycznie wzrasta zarówno w Gnieźnie, jak i w całej Polsce, a nawet na całym świecie. Dni dedykowane refleksji nad tematem starzenia się są doskonałą okazją do promowania postulatów mających na celu poprawę warunków życia osób starszych. Chodzi tutaj o walkę z ich dyskryminacją, zapobieganie marginalizacji, gwarantowanie im odpowiedniej opieki medycznej i umożliwienie pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i gospodarczym.

Przede wszystkim jednak Senioralia to okazja do integracji i aktywizacji starszego pokolenia, które nie zawsze korzysta z oferty kulturalnej dostępnej w mieście.