"Bella Ciao" na gnieźnieńskim rynku – fascynujące oblicze Królewskiego Festiwalu Artystycznego

Centrum Gniezna, Pierwszej Stolicy Polski, rzadko ma okazję by zanurzyć się w dźwięki słynnego włoskiego utworu „Bella Ciao”. Jednak taka sytuacja miała miejsce dzięki tegorocznemu Królewskiemu Festiwalowi Artystycznemu (KFA), który uwzględnił w swoim programie Weekend Włoski.

Zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury KFA stał się integralną częścią letniego sezonu w Gnieźnie, oferując mieszkańcom szeroką gamę wydarzeń kulturalnych. Od końca czerwca do początku września, każdy tydzień obfituje w różnorodne aktywności artystyczne. Niektóre z nich, jak „Wieczory z klasyką”, kino letnie czy koncerty towarzyszące Dniom Gniezna i Koronacji Królewskiej, na stałe wpisały się już w harmonogram festiwalu. Co roku jednak organizatorzy wprowadzają też nowe elementy, aby urozmaicić propozycję dla gnieźnian. Jednym z takich świeżych pomysłów był tegoroczny Weekend Włoski, zaplanowany na koniec sierpnia.

Mimo że odległość między Polską a Półwyspem Apenińskim wynosi tysiące kilometrów, to podczas Weekendu Włoskiego mieszkańcy Gniezna mieli okazję poczuć klimat Italii. Szczególnie widoczne było to w kulinariach. Na rynek gnieźnieński zawitały liczne stoiska z asortymentem charakterystycznym dla włoskiej kuchni. Miłośnicy jedzenia mogli delektować się różnorodnymi wędlinami, serami czy słodyczami. Na dodatek, nieustannie słyszeć można było melodyjne brzmienie języka włoskiego dochodzące od sprzedawców, co dodatkowo potęgowało atmosferę i tworzyło uczucie bycia na ulicach Neapolu.