Kierowcy pod wpływem alkoholu w celowniku policyjnej akcji "Trzeźwość"

Wznowione po długim weekendzie działania wymiaru sprawiedliwości skupiły się na akcji o nazwie „Trzeźwość”, którą służby porządkowe przeprowadziły na kilku arteriach komunikacyjnych miasta i okolicznych terenów powiatowych.

Mimo, że takie kontrole są regularnie organizowane i nie zaskakują swoją obecnością, nadal duże grono kierowców podejmuje ryzykowną decyzję o prowadzeniu pojazdu będąc pod wpływem substancji odurzających. Negatywne skutki takich wyborów coraz częściej manifestują się w postaci zdarzeń drogowych.

W środku tygodnia, dokładnie 16 sierpnia, funkcjonariusze drogówki zdecydowali się na realizację akcji „Trzeźwość”. Jak przekazują policjanci, wyniki tej operacji niestety nie napawają optymizmem: wykonano prawie 1400 testów alkomatem, które wykazały, że aż 5 osób podjęło decyzję o prowadzeniu auta po spożyciu alkoholu. Wśród nich cztery osoby były nietrzeźwe, w tym dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Dodatkowo jeden mieszkaniec gminy Gniezno zignorował zakaz sądowy i prowadził samochód pomimo tego, że nie miał do tego prawa – informuje środowy biuletyn policyjny.

Celem takich działań jest przede wszystkim uświadomienie wszystkim kierującym, że ich decyzje i zachowanie za kółkiem mają bezpośredni wpływ nie tylko na ich własne bezpieczeństwo i zdrowie, ale również na los pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policja przypomina, że osobom prowadzącym pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości grozi konfiskata prawa jazdy, wysoka grzywna a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2 – dodaje komunikat.