Braki krwi. Gdzie w Gnieźnie oddać krew?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do społeczeństwa, by oddawać krew. W szpitalach brakuje wszystkich grup krwi, poza AB Rh+ oraz AB Rh-. Szpitalom wydaje się więcej krwi, niż pobiera.

Gdzie oddać krew w Gnieźnie?

W Gnieźnie znajduje się Oddział Terenowy poznańskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Gnieźnieński Oddział Terenowy mieści się na ulicy Św. Jana. Rejestracja odbywa się w dni powszednie, a dawcy mogą oddać tutaj zarówno krew, jak i osocze.

Kto może być dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w przedziale wiekowym 18-65 lat i ważąca co najmniej 50 kilogramów. Lista dyskwalifikacji stałych oraz tymczasowych jest dość długa, krwi nie może oddać na przykład kobieta podczas miesiączki lub osoby, który w ostatnich sześciu miesiącach miały wykonywany tatuaż. Do dyskwalifikacji stałych należą na przykład alkoholizm czy choroby przewlekłe.

Przywileje po oddaniu krwi

Jeśli pomoc innym nie przekonuje do tego, by to zrobić, dawcy krwi mogą korzystać z kilku benefitów. Krwiodawca w dniu, w którym oddaje krew, dostaje dzień wolny w pracy, pod warunkiem, że dostarczy do miejsca pracy zaświadczenie z centrum krwiodawstwa. Takim osobom przysługuje nawet ulga podatkowa! Ekwiwalent, jaki przysługuje z tego tytułu to 130 zł za litr oddanej krwi. Po zabiegu oddania krwi dostaniemy posiłek regeneracyjny, składający się z czekolad i napoju. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi przysługują zniżki na niektóre leki.