Długi weekend w Gnieźnie

Przed nami trzy dni wolnego od pracy. Sprawdźmy więc, co na długi weekend przygotowało Gniezno.

Sobota

Sobota to ciąg dalszy ulicznego grania, które rozpocznie się już w piątek. Weekend Grajków Ulicznych to jeden z punktów corocznego Królewskiego Festiwalu Artystycznego. W sobotę na ulicach Gniezna usłyszymy Karolinę Cichą, rozpoznawalną dzięki swojej grze na kilku instrumentach jednocześnie oraz Bubska, czyli ośmioosobowy zespół muzyki reggae.

W pierwszy dzień weekendu rusza Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa, którą można udać się w krótką podróż. Na sobotę zaplanowano dwa kursy, o godzinie 12:00 oraz 13:00. Przejazdy koleją będą darmowe, a kursować będzie do 4 września w każdą sobotę oraz niedzielę.

Ponadto w ten dzień można zagrać w planszówki z Fantasmagorią lub udać się na imprezy taneczne „PRL Party” lub „Sobotnią noc”.

Niedziela

To ostatni dzień ulicznego grania, a tym razem wystąpią Agata Zakrzewska oraz Radio Szymański. W Muzeum Początków Państwa Polskiego od południa dostępna będzie wystawa „Wielka Lechia – wielka ściema”, której celem obalenie tezy o Wielkiej Lechii.

Poza tym czekają nas jeszcze koncert organowy w wykonaniu Moniki Kolskiej, Irminy Stasik i Marcela Krawczaka, a na Biesiadzie Śląskiej wystąpi zespół Kwaśnica. Wieczorem w Latarni na Wenei odbędzie się spotkanie z Karolem Grygorukiem o fotografii dokumentalnej, a dzień znów zakończy się imprezą taneczną „XII Urodziny 2.0”.

Poniedziałek

15 sierpnia znany przez Święto Wojska Polskiego, które obchodzi się na pamiątkę Bitwy Warszawskiej. W tradycji ludowej na ten dzień przypada święto Matki Boskiej Zielnej, a obchody tego święta nawiązującego do tradycji ludowej odbędą się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.