Pierwszy przeszczep flory jelitowej

Do niedawna zaledwie dziesięć ośrodków w Polsce stosowało przeszczep flory jelitowej, nazywanej również mikrobiotą jelitową. Do tej listy dołączył gnieźnieński Szpital „Pomnik Chrztu Polski. Tę metodę leczenia stosuje się przy zarażeniu bakterią Clostridium difficile. To wyniszczająca choroba, która może doprowadzić nawet do hispotalizacji.

Kiedy potrzebny jest przeszczep flory jelitowej?

Przeszczep kału, jak również bywa nazywany, jest metodą leczenia chorób jelit. Taką chorobą jest Clostridium difficile, która wywołuje zapalenie jelita grubego. Podczas leczenia antybiotykowego może dojść do zaburzenia mikrobiomu jelita grubego i zbyt wysoki wzrost laseczek gram dodatnich.

Zwykle leczenie CDI (Clostridium difficile) polega na stosowaniu antybiotyków, jednak w około 30 procentach przypadków jest ono nieskuteczne i dochodzi na nawrotu choroby.

Na czym to polega?

Przeszczep mikrobioty jelitowej polega na pobraniu ze stolca zdrowego dawcy bakterii jelitowej i przeniesienie jej za pomocą kolonoskopii, gastroskopii lub sondy żołądkowej do biorcy.

Skuteczność pojedynczego przeszczepu flory jelitowej wynosi 81 procent, natomiast dwóch przeszczepów to 94. procetnowa skuteczność.