W sobotę znakowanie rowerów

Miłośnicy rowerów w sobotę będą mogli oznakować swój sprzęt. W Galerii Gniezno swoje stoisko będzie miała Straż Miejska, która oznakuje go specjalnym grawerem, a dla młodszych rowerzystów będzie także dostępne stoisko „Pimp My Bike”, gdzie będą mogli udekorować swoje rowery.

Po co znakować rowery?

Znakowanie rowerów polega na ręcznym wygrawerowaniu w ustalonym miejscu na ramie indywidualny numer, który będzie zabezpieczony naklejką. Poleca się umieszczenie go w widocznym miejscu, co ma odstraszać przed kradzieżą. Następnie numer jest wprowadzany do bazy danych razem ze zdjęciami roweru.

Znakowanie rowerów ma na celu ułatwienie odnalezienia go w przypadku kradzieży. Kiedy dojdzie do utraty jednośladu w ten sposób, numer ten zostanie przekazany policji.

Ponad trzydzieści kradzieży dziennie

Rowery stale zyskują na popularności. Liczba osób korzystających z tego środka transportu się zwiększa, a co za tym idzie, rośnie także liczba kradzieży. Według danych statystycznych w 2021 roku skradziono ponad 13,5 tysiąca rowerów, a to ponad 700 więcej niż w poprzednim roku.

Kradzieże rowerów warto zgłaszać na policję, a nawet umorzenie sprawy nie oznacza, że nasza własność już nie odnajdzie. Policja w Polsce regularnie odnajduje skradzione rowery, ale często zdarza się, że nie można odnaleźć jego prawowitego właściciela i również w tym celu warto oznakować swój rower.