W środę rywalizacja poetów

Już w środę gnieźnieńscy poeci wezmą udział w pojedynku „Slam to dziwny (i poetycki)” organizowane przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” oraz Stowarzyszenie „Ośla Ławka”.

To pierwszy slam poetycki w Gnieźnie, który jest częścią eliminacji do krajowych mistrzostw odbywających się cyklicznie w Poznaniu. Tutaj odbędą się trzy tego typu turnieje. Pierwszy z nich to „Slam pod Latarnią”, teraz będzie „Slam to dziwny”, a finałem gnieźnieńskich eliminacji będzie IX Slam Poetycki im. Franciszka Rabelaisa.

Co to jest slam poetycki?

Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów. Takie rywalizacje znane są od wieków, a brali w nich udział nawet Adam Mickiewicz z Juliuszem Słowackim. W slamie każdy z uczestników ma trzy minuty na zaprezentowanie swojego utworu, który będzie oceniany przez jury, czyli publiczność. Pomimo że na takich slamach zabronione jest korzystanie z rekwizytów, na „Slam to dziwny” będzie można z tego korzystać.

Historia slamu

Na pomysł organizacji takiego wydarzenia wpadł Marc Kelly Smith w 1984 roku. Mieszkaniec Chicago zorganizował serię odczytów poezji, a dzięki temu dwa lata później był organizatorem pierwszego slamu „The Uptown Poetry Slam”. Rywalizacja poetów szybko zbudzała zainteresowanie i 2003 roku pierwszy slam odbył się w Polsce. Od 2017 roku odbywają się Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego.