#StolenMemory pojawi się w Gnieźnie

Od 13 lipca w Gnieźnie będzie można zobaczyć organizowaną przez Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich wystawę #StolenMemory. Zbiór będzie prezentował historię ofiar obozów koncentracyjnych oraz przedmioty, który im zabrano.

Czym jest #StolenMemory?

To kampania organizowana przez Arolsen Archives, czyli wspomniane wyżej Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich, której celem zwrócenie skradzionych pamiątek. Przedmioty, które ukażą się na wystawie, będą podzielone na dwie grupy: „poszukiwani” oraz „odnalezieni”, ma to zachęcić do poszukiwania rodzin byłych więźniów. Kampania rozpoczęła się w 2016 roku i od tamtej pory odnaleziono ponad 600 rodzin.

Arolsen Archives posiada 2 500. przedmiotów skradzionych byłym więźniom obozów koncentracyjnych, wśród nich znajdują się zegarki, obrączki ślubne czy dokumenty. Zebrane przedmioty należały do osób pochodzących z różnych krajów, nie tylko z Polski. Te skarby powinny trafić w ręce rodzin osób, do których należały.

Gdzie i Kiedy?

Wystawa w Gnieźnie rozpocznie się 13 lipca i potrwa do 1 sierpnia, a zobaczyć ją będzie można w Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Dostęp do niej będzie możliwy w godzinach 8-16 w poniedziałki i piątki oraz od wtorku do czwartku w godzinach 8-18.