Jak zadbać o wzrok w okresie letnim

Lato to czas wyjazdów, wakacyjnych wypraw, wypoczynku i relaksu. Wiąże się on z wodą, opalaniem, ekspozycją na słońce oraz błogim lenistwem. Dość często w wakacyjnym galimatiasie, między pakowaniem a rozjazdami, zapominamy o naszych oczach, dla których sezon letni jest dość wymagający. Czynniki zewnętrzne z którymi nasz wzrok ma latem kontakt, czyli promieniowanie UV (słońce), słona woda, piasek, chlor w przyhotelowym basenie, mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Warto zatem wprowadzić kilka zmian w okresie letnim, dzięki którym nasze oczy będą czuć się komfortowo.

Odpowiednie nawilżenie

Bardzo istotne latem dla oczu jest ich odpowiednie nawilżenie. Upały, nadmierne słońce oraz klimatyzacja czy wentylatory, skutecznie wpływają na suchość oka.

By nie doprowadzić do niepożądanych objawów wynikających z nadmiernej suchości oka, pamiętajmy o ich nawilżaniu. Pomocne będą krople nawilżające, które poradzą sobie z podrażnionymi i zaczerwienionymi oczami. W aptekach dostępne są krople z kwasem hialuronowym, które bardzo dobrze nawilżają oczy i chronią je przed suchością.

Okulary przeciwsłoneczne zawsze pod ręką

 Latem spędzamy wiele godzin na słońcu. Bardzo ważne jest, by unikać promieni słonecznych w południe, kiedy słońce grzeje najmocniej. Nie każdy wie, ale najgorszymi godzinami dla oczu są te w okolicach 09:00 oraz między 14:00 a 15:00. To w tym czasie do oczu dociera najwięcej promieni UV. Mogą one powodować uszkodzenie siatkówki, co z kolei może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, utrudnienia widzenia centralnego i ostatecznie nawet ślepoty. Dlatego tak ważne jest używanie latem okularów przeciwsłonecznych, które pełnią bardzo istotną funkcję ochronną. Aby być w posiadaniu okularów, które rzeczywiście chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni, warto wybrać się do optyka w Gnieźnie lub też odwiedzić zaufanego optyka w Pobiedziskach. Specjalista optyk/optometrysta podpowie na co zwrócić szczególną uwagę wybierając przeciwsłoneczne okulary.

 Sezonowe owoce i warzywa na zdrowe oczy

 Lato to okres dobrodziejstw w postaci sezonowych warzyw i owoców. Dzięki zawartej w nich luteinie, mają one zbawienny wpływ na wzrok i chronią siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem. Warto latem spożywać więcej takich warzyw jak: jarmuż, kapusta włoska, natka pietruszki, szpinak, szczypior, papryka. Zdecydowanie każdy z nas powinien jeść w okresie letnim dużo borówek, jagód, porzeczek, malin, oraz jeżyn które wspomagają widzenie, funkcje siatkówki i krążenie krwi w oku. Pomagają również chronić oczy i utrzymać je w zdrowiu.

Optyk – niezawodna pomoc dla oczu w każdej sytuacji

 Jeśli nasze oczy w okresie letnim zostały bardzo podrażnione, jakość widzenia pogorszyła się i nie jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić, niezbędne będzie wsparcie odpowiedniego specjalisty. Bardzo pomocna może okazać się wizyta u dobrego okulisty w Gnieźnie czy też konsultacja z okulisty w Pobiedziskach. Optometrysta jest specjalistą, który diagnozuje wady wzroku i jest w stanie sprawdzić w jakim stanie znajduje się rogówka, soczewka oraz naczynia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie też w stanie zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Optometrysta może sprawdzić nie tylko widzenie, ale również to, w jaki sposób postrzegane jest światło i kolory.

 Artykuł powstał we współpracy z Agencją Interaktywną Agave.pl