Kto może zostać krwiodawcą i gdzie w Gnieźnie oddać krew?

Zostanie honorowym dawcom krwi niesie za sobą ogrom pozytywnych rzeczy. Największą z nich jest oczywiście możliwość uratowania komuś życia. Często nie jesteśmy świadomi tego, jak bardzo potrzebna jest krew zdrowych osób. Dla niektórych osób zachętą są czekolady i słodycze, które dostajemy po oddaniu krwi. Wiele osób może nie być tego świadomym, ale zostając honorowym dawcą krwi, możemy liczyć na zniżki w wielu miejscach. Sprawdźmy więc kto może oddać krew i gdzie w Gnieźnie należy się zgłosić, aby to zrobić.

Kto może zostać dawcą krwi?

Pierwsza i zarazem najważniejsza rzecz, to że osoba, która chce oddać krew, musi być zdrowa i pełnoletnia. Jeśli więc nie macie 18 lat, to musicie wstrzymać się z tą decyzją. Dodatkowo warto wspomnieć, że dawcą krwi można być do 65 roku życia. Kolejny punkt może trochę zdziwić, ale krew mogą oddawać osoby, które ważą więcej niż 50 kg. Przez pół roku przed dniem, w którym chcecie oddać krew nie możecie również mieć robionych tatuaży, przebijanych uszu i innych części ciała, lub przechodzić zabiegów akupunktury. Dodatkowo nie zostaniecie dopuszczeni do oddania krwi jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliście operację. Wyklucza Was również ciąża i okres karmienia. Nie powinniście oddawać krwi również podczas miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu. Koniecznie poinformujcie lekarza jeśli bierzecie jakieś leki – część z nich może Was wykluczyć. Jeśli będziecie regularnie oddawać krew to możecie otrzymać tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Należy się on kobietom, które oddały minimum 5 litrów krwi i mężczyznom, którzy oddali jej 6 litrów.

Gdzie oddawać krew w Gnieźnie?

W każdym większym mieście znajduje się stały punkt krwiodawstwa. Nie inaczej jest również w Gnieźnie. Jeśli chcecie zostać dawcą krwi w Gnieźnie to powinniście udać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oddział Terenowy w Gnieźnie znajduje się na ul. św. Jana 9. Oprócz tego stałego miejsca, regularnie do miasta przyjeżdżają krwiobusy. Informacje o datach i miejscach, w które przyjadą, można znaleźć na stronie poznańskiego RCKiK.