50-lecie Gnieźnieńskiego chóru.

Gnieźnieński chór „Szpaki” uroczyście obchodziły 50-lecie istnienia. To przepiękna rocznica, która tak właściwie przypadała w 2020 r. Teraz jednak postanowiono uczcić to piękne półwiecze działalności chóru.

 W jaki sposób świętowano tę wielką uroczystość? Gdzie miało miejsce to wydarzenie?

Z okazji 50 lat istnienia chóru „Szpaki” miała miejsce piękna uroczystość w postaci jubileuszowego koncertu, który odbył się w szkolnej auli a konkretnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie. Na koncercie można było usłyszeć różne utwory, nawet te najstarsze z początków chóru „Szpaki”, np. Mozarta czy Beethovena. Prócz śpiewu były także liczne wspomnienia w postaci filmów przeplatanych zdjęciami, oraz różnymi opowieściami. Na tej pięknej uroczystości obecnych było wielu gości, którzy gratulowali tak pięknej rocznicy.

Ile koncertów i śpiewaków było na przestrzeni całej działalności chóru? Kto obecnie dyryguje chórem?

Ponad tysiąc niesamowitych koncertów, ponad czterdzieści festiwali i konkursów, dwustu siedemdziesięciu pięciu śpiewaków oraz trzysta wykonanych kompozycji. Można byłoby długo wymieniać te wielkie liczby, które są historią chóru na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat. Chór ten zapoczątkował Pan Wiesław Kiser, który w 1970 roku, z początku był to zespół chłopięcy. Pan Wiesław Kiser od początku istnienia chóru był dyrygentem aż do 2008 roku. Potem dyrygentem został Pan Roman Nowak, a od 2018 roku jest nią Pani Paulina Kuczyńska-Siwka.

Jeden z chórzystów — Pan Wojciech Kwaśnik, śpiewa w „Szpakach” od początku istnienia, czyli ponad pięćdziesiąt lat! Jak wspomina na początku było 60 chłopaków gdy zaczynali, a pierwszy koncert odbył się 30 kwietnia.

Dla gnieźnieńskich „Szpaków” jak i gości, którymi byli także dawni członkowie chóru, wieczór ten był wyjątkowy, pełen wspomnień i pięknego śpiewu. Prócz gratulacji nie zabrakło pięknych kwiatów oraz pamiątkowych prezentów.

Życzymy kolejnych tak pięknych jubileuszy!