Wygasanie handlu detalicznego w Gnieźnie – Empik kończy działalność

Na początku czerwca 2024 roku, Gniezno stało się świadkiem zakończenia działalności jednego z najbardziej znanych miejsc handlowych – salonu Empik znajdującego się na ulicy Chrobrego. Ta instytucja handlowa, która była obecna w sercu miasta przez ponad 30 lat, została zamknięta, wywołując różnorodne emocje i prowokując do refleksji na temat przyszłości handlu w centrum miasta.

Zamknięcie salonu Empik jest tylko jednym z aspektów szerszego trendu, który dotyczy handlu detalicznego w Gnieźnie. W ostatnich latach wiele sklepów w centrum miasta zostało zamkniętych, a lokalne nieruchomości komercyjne pozostają puste. Przyczyną tego stanu rzeczy są różne czynniki, m.in. przebudowa ulicy Rzeźnickiej – pomimo iż miała ona na celu poprawę infrastruktury miejskiej, spowodowała ona faktyczne zamknięcie wielu sklepów. Teraz więcej niż połowa lokali w tej części miasta jest nieczynna, co powoduje, że miejsca takie jak hala targowa czy targ przy ulicy Wyszyńskiego tracą na swojej atrakcyjności.

Niemniej jednak, zakończenie działalności przez Empik nie jest równoznaczne z całkowitym zastojem handlowym w Gnieźnie. W miejscu, gdzie wcześniej znajdował się salon Empik, powstanie nowy punkt handlowy – piekarnia Dzienkowscy Family – Piekarnia Cukiernia. Ta rodzina prowadzi już kilka sklepów w Gnieźnie oraz jeden we Wrześni. Siedziba głównej piekarni mieści się w Fałkowie.

Możemy zadać pytanie, czy to symboliczne przejęcie miejsca przez nowy punkt handlowy zapowiada odrodzenie centrum miasta? Musimy poczekać i zobaczyć, czy nowe inwestycje pomogą zatrzymać proces „umierania” handlu w samym sercu Gniezna i czy lokalne przedsięwzięcia będą w stanie przyciągnąć kupujących i nadać nową dynamikę historycznemu centrum miasta.