Świętowanie Bożego Ciała w Gnieźnie: Wspólna procesja czterech parafii przeszła przez centrum miasta

Zgodnie z wieloletnią tradycją, święto Bożego Ciała, przypadające na 60. dzień po Wielkanocy, zostało obchodzone w Gnieźnie poprzez procesję, która tym razem przebiegła przez śródmieście. Wydarzenie to zgromadziło licznych mieszkańców miasta należących do czterech różnych wspólnot parafialnych.

W tym szczególnym dniu, ulicami Gniezna przeszła łączona procesja czterech parafii: katedralnej, franciszkańskiej i dwóch parafii poświęconych świętym – św. Trójcy oraz św. Michała Archanioła. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które co roku gromadzi wiernych z różnych stron miasta, pokazując siłę i jedność miejscowej społeczności katolickiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w bazylice o godzinie 10, którą odprawiał bp Radosław Orchowicz. Podczas homilii podkreślił on znaczenie Eucharystii jako nie tylko rytualnej ceremonii, ale przede wszystkim jako okazji do głębokiego zaangażowania i przeżywania swojej wiary. Odwołał się do słów papieża Benedykta, który mówił, że nie wystarczy jedynie przestrzeganie rytuałów, ale konieczne jest oczyszczenie serca i zaangażowanie życia. Papież Franciszek z kolei zachęca, by wybrać ten pokarm życia – Mszę Świętą, odkryć na nowo adorację w naszych wspólnotach i prosić o łaskę głodu Boga.