Sąd skazuje 22-latka na 25 lat więzienia za brutalne zabicie 17-letniego przyjaciela w Gnieźnie

Dawid F., 22-letni mieszkaniec Gnieźnie, został skazany nieprawomocnie na karę 25 lat pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Młody mężczyzna został oskarżony o szczególnie okrutne zamordowanie swojego młodszego o pięć lat kolegi. Zostało to uznane za czyn o wyjątkowym ciężarze, co ostatecznie przełożyło się na tak surową karę. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu i ma być ogłoszona 8 kwietnia tego roku.

Do tragedii doszło nocą między 11 a 12 listopada 2021 roku. Śledztwo wykazało, że Dawid F. zadecydował się na ekstremalną przemoc wobec swojego kolegi – Mateusza, który miał zaledwie 17 lat. W wyniku ataku chłopak doznał licznych poważnych obrażeń, które prowadziły do śmierci po przetransportowaniu go do szpitala.

Proces sądowy rozpoczął się we wrześniu 2022 roku. Dawid F., będąc na ławie oskarżonych, przyznał, że pobił Mateusza, jednak zaprzeczył jakoby miał zamiar go zabić. Sąd nie uwierzył w tłumaczenia oskarżonego i wymierzył mu 25 lat więzienia. Dodatkowo, orzeczono, że Dawid F. musi uiścić również zadośćuczynienie na rzecz matki swojej ofiary, Mateusza, w wysokości 200 tysięcy złotych.