Gniezno korzysta z ekologicznego transportu: podpisano umowy na dostawę elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania

W 2022 roku, mieszkańcy Gniezna będą mogli doświadczyć ruchu miejskiego w nowoczesny sposób. Zgodnie z umową podpisaną w czwartek, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji (MPK) w Gnieźnie otrzyma dziesięć nowych autobusów elektrycznych oraz stację ładowania.

Przetarg na dostawę tych nowoczesnych pojazdów został ogłoszony miesiąc temu. W odpowiedzi na ten przetarg, jedyną ofertą, która wpłynęła, była propozycja od firmy Solaris Bus & Coach. Ich oferta opiewała na sumę 29 mln 987 tys. złotych i mieściła się w ramach przeznaczonych na ten cel środków, które wynosiły 30 mln złotych.

Formalne zawarcie umowy między firmą Solaris a Urzędem Miastem miało miejsce w czwartkowe przedpołudnie w siedzibie Magistratu. Umowa obejmuje dostawę dziesięciu nowo wyprodukowanych autobusów elektrycznych, które są kategorii M3-BEV o długości 12 metrów. Każdy z tych autobusów będzie mógł pomieścić co najmniej 70 pasażerów, w tym 27 miejsc siedzących i dodatkowo 10 miejsc na niskim podwyższeniu. Baterie tych pojazdów będą miały gwarancję na okres ośmiu lat, a ich pojemność zapewni pokonanie dystansu co najmniej 220 km na jednym ładowaniu. Ponadto, każdy z autobusów będzie wyposażony w ogranicznik prędkości do 70 km/h.

W ramach umowy, na terenie zajezdni MPK Gniezno przy ulicy Wesołej zostanie również zbudowana stacja ładowania wraz ze stacją transformatorową. Stacja będzie wyposażona w pięć dwustanowiskowych ładowarek, które umożliwią ładowanie dwóch autobusów mocą 60kW lub jednego autobusu mocą 120kW. Dodatkowo, stacja będzie posiadała dwie mobilne ładowarki o mocy 40kW. Całe wyposażenie musi spełniać specyfikacje techniczne określone w zamówieniu.