Gniezno pomaga potrzebującym Ukraińcom

Gniezno, podobnie jak inne miasta w Polsce, przyłączyło się do pomagania uchodźcom z Ukrainy i Ukraińcom, którzy zostali w swojej ojczyźnie. Mieszkańcy mogą oczywiście pomagać poprzez wsparcie finansowe. W tym celu możecie znaleźć interesującą Was organizację lub fundację, albo wykorzystać jedną z wielu skarbonek na zrzutce albo siepomaga. Zbiórki utworzył między innymi Polski Czerwony Krzyż, Caritas i Unicef. Więcej na ten temat znajdziecie na portalu Bolesławiec24.

Zbiórka darów w Gnieźnie

W niemal każdym większym mieście organizowane są zbiórki potrzebnych produktów dla uchodźców. Nie inaczej jest w Gnieźnie. Został nawet na to przeznaczony cały magazyn powiatowy. Znajduje się w Hali Sportowej przy ul. Sobieskiego 20. Bez zmian potrzebne są śpiwory, koce i ciepła odzież. Pamiętajcie, że te produkty powinny być nowe, albo w bardzo dobrym stanie. Oprócz tego bardzo przydatne są materiały opatrunkowe, środki higieniczne, karimaty, materace i termosy. Jak zawsze przyda się sucha żywność, której nie trzeba przechowywać w lodówce. Z produktów dla dzieci, niezmiennie zbierane jest mleko w proszku i ciepłe, dziecięce ubranka. Pamiętajcie również o wodzie butelkowanej, latarkach i powerbankach. Zawsze warto dopytać się punktów, które zbierają dary, co jest aktualnie potrzebne i czego brakuje. W Gnieźnie do magazynu możecie przywozić produkty od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00, a w soboty od 9:00 do 13:00.

Podarowanie dachu nad głową

Aktualnie jest to jedna z najpotrzebniejszych pomocy, jaką można dać uchodźcom. Jeśli nie wiecie jak podejść do tematu, albo nie znacie osób, które potrzebują mieszkania, to możecie zgłosić się do jednej z wielu Fundacji i Organizacji, która pomoże w organizacji. Są to między innymi Polski Czerwony Krzyż, Polska Akcja Humanitarna i Unicef Polska. Możecie również wziąć udział w akcji organizowanej przez Airbnb, dzięki której już 20 tys. lokali zostało udostępnionych Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną. Wiele informacji na temat udostępniania mieszkań i lokali znajdziecie również w Urzędzie Miasta. Tam też możecie zgłosić się ze swoją nieruchomością.