Gniezno dla turystów – co warto zobaczyć?

Jak wszyscy zapewne wiemy, Gniezno –  to pierwsza stolica Polski.  To w Gnieźnie w 966 r. odbył się chrzest Polski. Niewątpliwie, jest to miasto historyczne i królewskie, bowiem w tym mieście odbyła się koronacja wielu królów, a mianowicie, byli to między innymi : Bolesław I Chrobry,  Mieszko II Lambert, Bolesław II Szczodry. Miasto to, wciąż przyciąga wielu turystów, którzy chętnie spacerują wśród pięknych i interesujących zabytków.

Co więc warto zobaczyć?

Na początku warto zaznaczyć, że miasto Gniezno położone jest na siedmiu wzgórzach. Są to: Wzgórze św. Wawrzyńca,  Wzgórze św. Michała, Wzgórze Krzyżackie, Wzgórze Żnińskie, Wzgórze św. Piotra, Wzgórze Lecha oraz Wzgórze Panieńskie.  Na tym ostatnim, z całą pewnością, przykuje wzrok turysty to – stare miasto! Tam znajduje się rynek oraz przepiękna fontanna.

Na Wzgórzu Lecha, znajduje się Katedra Gnieźnieńska, którą zobaczyć trzeba! To tutaj znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Jest to bardzo istotne miejsce dla Polaków, ponieważ jest ściśle związane z powstaniem państwa Polski.

Park Piastowski, też zdecydowanie nie można ominąć, bowiem znajduje się tu posąg Lecha – czyli założyciela miasta Gniezno. W tejże okolicy, znajduje się także Jezioro Jelonek.

Kolejnym miejsce, które bezsprzecznie warto odwiedzić to – Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam można zobaczyć, ciekawe ekspozycje historyczne.

Trakt Królewski

Powyższe miejsca są tzw. „must see”, aczkolwiek warto wiedzieć, że przez miasto Gniezno przebiega pewien szlak turystyczny, który zwie się Trakt Królewski. Prowadzi on poprzez różne zakamarki królewskiego miasta, po którym porozstawiane są: posągi pierwszych królów Polski, posągi postaci z dwóch piastowskich legend, makiety edukacyjne, tablice informacyjne, oraz infokioski. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej zapoznać się z historią oraz ułatwić jej przyswojenie najmłodszym. Idąc tym szlakiem, zobaczyć można również inne, mniej rozpowszechnione obiekty, takie jak: Stadion Miejski (żużlowy), Stadion Miejski im. Alfonsa Flinika, Kościół św. Trójcy (farny), budynek Poczty Głównej, Parowozownia i wiele, wiele innych.

Czy mieliście okazję zawitać do Gniezna? Jeśli nie, jest to na pewno jedno z polskich miast, warte zobaczenia!