Czy Chrzest Polski odbył się w Gnieźnie?

Gniezno to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w historii naszego kraju. Gnieźnieński gród był siedzibą władców piastowskich i głównym grodem państwa Polan. Gniezno jest uznawane za pierwszą stolicę Polski i tutaj pochowano żonę Mieszka I, Dobrawę. Jego znaczenie dla Polski nie podlega dyskusji, ale czy to tutaj odbył się Chrzest Polski?

Gniezno jako miejsce chrztu Mieszka I

Miejsce chrztu polskiego księcia nie jest jasne, a historycy wskazują kilka miast. Jednym z nich jest oczywiście Gniezno. Głównym powodem, dla którego wskazuje się to miasto, jest jego znaczenie dla naszej historii, w gnieźnieńskim kościele złożono relikwie św. Wojciecha i koronowano tutaj Bolesława Chrobrego. Gniezno jako miejsce Chrztu Polski wskazał słynny polski kronikarz, Jan Długosz.

Inne ważne siedziby Mieszka I

Poznań, Ostrów Lednicki i Gniezno to historyczne siedziby naszego księcia i prawdopodobne miejsca jego chrztu, choć niektóre hipotezy podają, że to najważniejsze wydarzenie Polski mogło odbyć się w Pradze. Na Ostrowie Lednickim odkryto baseny chrzcielne w kaplicy pałacowej i wielu skłania się ku tej wyspie w dyskusji o miejscu Chrztu Polski. Nie można jednak wykluczyć także Poznania, gdzie odkryto misę chrzcielną. To jednak nie musi dowodzić temu, że w tych miejscach odbył się chrzest, a wszystko pozostaje jedynie hipotezami.