Drzwi Gnieźnieńskie – zabytek i atrakcja turystyczna miasta.

Corocznie wielu turystów odwiedza miasto Gniezno, które szczycić się może wieloma pięknymi miejscami, obiektami oraz zabytkami. Jeśli ktoś był już w Gnieźnie turystycznie, to z całą pewnością nie ominął słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Co o nich wiemy? Kiedy powstały? Poniżej przybliżymy pokrótce ten ważny zabytek miasta.

Drzwi Gnieźnieńskie w kilku zdaniach

Drzwi Gnieźnieńskie, znajdują się w Katedrze Gnieźnieńskiej a dokładnie przy dawnym głównym wejściu do Katedry. Pochodzą z drugiej połowy XII wieku. Wykonane zostały z brązu w stylu romańskim. Posiadają dwa skrzydła  z czego lewe zostało odlane w całości a drugie w 24 częściach, po czym je zlutowano. Drzwi te są bardzo duże, bowiem ich wysokość to około 3 metry, a szerokość ponad 80 centymetrów. Na obu skrzydłach są wydzielone kwatery w kształcie prostokąta – łącznie 18. Każda z nich przedstawia płaskorzeźbę, która ukazuje sceny z życia Świętego Wojciecha. Dziś Drzwi Gnieźnieńskie, nie stanowią głównego wejścia przede wszystkim, by uchronić je przed warunkami atmosferycznymi. Drzwi są niebywałym zabytkiem miasta, Polski oraz plastyki romańskiej na całym Starym Kontynencie.

A czy Wy, mieliście już okazję zobaczyć jedne z największych zabytków Gniezna? Jeśli nie, koniecznie nadróbcie to przy następnej okazji!