Planem na odnowienie Parku Miejskiego jest utrzymanie terenu jako zielonego miejsca, z odnowioną infrastrukturą, nowymi ścieżkami i elementami małej architektury; wszystko to w celu poprawy funkcjonalności parku. To są główne założenia rewitalizacji tego miejsca.
Zakład Zieleni Miejskiej wyznaczył konkurs na firmę, która zajmie się projektem rewitalizacji Parku Miejskiego. Razem z dokumentacją przetargową, dołączono program funkcjonalno-użytkowy oraz określono jak wizualnie ma wyglądać teren najstarszego parku w Gnieźnie. Założenia te uwzględniają wymogi konserwatorskie i estetyczno-historyczne wartości tego terenu.
Według planu, projekt ma na celu ochronę i zachowanie natury w parku, jednocześnie rozwijając jego infrastrukturę. Jako część tej strategii, obecnie prowadzi się prace nad pogłębianiem stawów, które w przyszłości będą służyły jako miejsce retencji wód opadowych. Wśród planowanych działań znajdują się między innymi:
- demontaż schodów od ul. Sobieskiego i budowa nowych z dodatkowym zjazdem dla rowerów i wózków
- rozbiórka kamiennej kaskady i dwóch grot
- usunięcie stalowej altany (pagody) i postawienie nowej
- rozbiórka schodów do altany oraz budowa nowych z wykorzystaniem istniejących materiałów
- demontaż starych betonowych niecek w pobliżu kaskady
- rozbiórka mostków i budowa nowych
- zamiana wejścia głównego od ul. Sobieskiego na nowe
- rozbiórka ścieżek i budowa nowych, wykonanych z nawierzchni mineralnej ze stalowymi obrzeżami (tak jak w dotychczas odnowionych parkach)
- postawienie drewnianej kładki nad częścią ścieżek w północnej części parku – szczególnie tam, gdzie dochodziło do okresowego zalewania terenu (odcinek od ul. Parkowej i Kasprowicza w kierunku ul. Sobieskiego)
- wybudowanie siłowni zewnętrznej od strony al. Marcinkowskiego
- budowa stalowej kładki nad torem kolejowym na całej długości nasypu.